Prezident podepsal zákon o zrušení EET
zpráva16. 12. 2022
Zrušení elektronické evidence tržeb stvrdil v prosinci 2022 svým podpisem prezident Miloš Zeman. Od nového roku tak skončí EET bez náhrady a systém nebude provozován ani pro dobrovolně evidující podnikatele. EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 se rozšířila na podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Následně se měla rozšířit na další obory. Poslední fáze měla být spuštěna vloni v květnu a do EET se mělo podle odhadů zapojit dalších 300 000 podnikatelů.
Sněmovna schválila úplné zrušení EET
zpráva25. 11. 2022
Poslanci schválili vládní návrh na úplné zrušení elektronické evidence tržeb (EET), který by měl nabýt účinnosti k 1. lednu 2023. Stejně tak neprošel ani návrh, aby EET zůstala i nadále dobrovolná. Pokud novelu schválí Senát, dostane ji k podpisu prezident. Legislativní proces návrhu zákona tedy nadále pokračuje a definitivní ukončení evidování tržeb se tak bude odvíjet od konečného znění platné legislativy. Pokud by zákon zrušen nebyl, od ledna by byla EET znovu spuštěna v povinném režimu a v plném rozsahu.
Vláda schválila návrh na ukončení elektronické evidence tržeb
zpráva19. 7. 2022
Vláda v březnu letošního roku schválila návrh Ministerstva financí na ukončení EET od 1. 1. 2023. Elektronická evidence tržeb je do konce roku 2022 pozastavena, podnikatelé tak nemusí své tržby evidovat (mohou je evidovat dobrovolně), a ani úřady tuto skutečnost nekontrolují. Schválený návrh zároveň nepočítá s dalším provozováním systému EET ani pro dobrovolně evidující podnikatele.
Vláda se na jaře chystá jednat o záměru zrušení EET
zpráva14. 2. 2022
Elektronická evidence tržeb (EET) je od jara 2020 pozastavena a až do konce roku 2022 je pro všechny živnostníky dobrovolná. Opět měla být spuštěna 1. ledna 2023, a to nejen pro 1. a 2. vlnu podnikatelů, ale také nově pro vlnu 3. a 4. (např. lékaři, advokáti, řemeslníci), pro kterou zatím povinnost EET neplatila. Současná vláda ovšem přislíbila zrušení EET pro všechny podnikatele a v březnu letošního roku plánuje o tomto záměru jednat, včetně zvážení její dobrovolnosti.
Více na webu
E15.cz / Foto: 123RF
Sněmovna návrh odložit EET do roku 2023 zamítla
zpráva28. 5. 2020
Poslanci nepodpořili návrh Senátu odložit 3. a 4. vlnu EET až do konce června 2023 a návrh zákona tak v původním znění nyní čeká na podpis prezidenta ČR. A jaká je tedy aktuální situace a výhled do budoucna? Momentálně zůstávají e-tržby nadále pozastaveny pro všechny čtyři vlny EET a povinnost evidovat tržby by se měla znovu plně rozběhnout v lednu 2021.
Senát navrhuje odklad 3. a 4. vlny EET až do roku 2023
zpráva14. 5. 2020
Senátoři aktuálně projednávají novelu zákona týkající se pozastavení EET do konce roku 2020. Hospodářský výbor Senátu ČR však přišel s požadavkem odložit spuštění závěrečných vln EET až na konec června roku 2023. Do té doby by měli evidovat tržby pouze podnikatelé, kteří se do EET zapojili v 1. a 2. vlně. Novela zamíří znovu do Sněmovny a podnikatelé tak nadále zůstávají v nejistotě.
Sněmovna rozhodla o zastavení EET až do konce letošního roku
zpráva7. 5. 2020
Poslanecká sněmovna schválila a postoupila do Senátu novelu zákona, která odkládá povinnost evidovat tržby pro všechny čtyři vlny EET až do konce roku 2020. Původně byl start EET naplánován přibližně na polovinu srpna, nyní se však EET může rozběhnout až 1. ledna 2021. Podnikatelé tak získají k dobru několik dalších měsíců, kdy e-tržby evidovat nemusí, aby si mohli zajistit všechno potřebné pro zahájení či znovuzahájení EET.
Více na webu
E15.cz / Foto: 123RF
Na spuštění EET se můžete v klidu připravit už nyní
zpráva4. 5. 2020
Zahájení povinnosti evidovat tržby pro 3. a 4. vlnu EET bylo na nějakou dobu odloženo, aktuálně se uvažuje dokonce o dalším posunutí termínu. Využijte proto získaný čas k pečlivé přípravě na ostré spuštění evidence tržeb. Víte, co všechno si do té doby potřebujete zajistit? Podívejte se na naši infografiku EET krok za krokem, ve které jsme pro vás zachytili přehled nejdůležitějších úkonů pro úspěšný start EET. Najdete tu také odpovědi na nejčastěji kladené otázky nebo tipy, kde sehnat další užitečné informace k EET.
Foto: 123RF
Pozastavení povinnosti evidovat tržby pro všechny vlny EET
zpráva26. 3. 2020
Na základě Liberačního balíčku II došlo k pozastavení povinnosti evidovat tržby po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců. Toto opatření se týká jak poplatníků, kteří již evidují tržby od 1. a 2. vlny EET, tak i těch, kteří měli s evidencí tržeb začít 1. května v rámci 3. a 4. vlny.
Jaké hrozí pokuty při nedodržení zákonných povinností u zvláštního režimu EET?
zpráva6. 3. 2020
Plánujete od 1. května 2020 evidovat tržby v tzv. zvláštním režimu EET? V takovém případě se na vás vztahují některé zákonné povinnosti, jejichž nedodržení bude trestáno vysokými pokutami. V první řadě bude kontrolováno vydávání účtenek zákazníkům z papírového bloku. Pokuta za nevydání účtenky bude činit až 500 000 Kč, pokuta za zneužití bloku účtenek až 50 000 Kč. Další povinností podnikatele je umístění informačního oznámení o evidenci tržeb ve své provozovně. Jestliže tak neučiníte, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč. Se zvláštním režimem se také pojí povinnost čtvrtletního podávání formuláře o evidovaných tržbách na finanční úřad. Pokud jej nepodáte nebo se s podáním opozdíte, může vám být udělena pokuta až do výše 500 000 Kč. Při závažném porušení těchto povinností vám může být navíc nařízeno uzavření vaší provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti.
Ujistěte se, že systém EET bude podporovat vaši pokladnu
zpráva4. 3. 2020
Systém EET nejpozději na konci března příštího roku ukončí podporu šifrovacího protokolu TLS 1.1 a vybraných šifer z protokolu TLS 1.2. Finanční správa tímto reaguje na bezpečnostní doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Šifrovací protokol slouží k zabezpečení komunikace mezi koncovým zařízením používaným pro evidování tržeb (většinou pokladním zařízením) a příjmovou stranou systému EET, aby nedocházelo k odposlouchávání či falšování zpráv během jejich přenosu. Pokud tedy plánujete s nástupem 3. a 4. vlny EET zakoupit nové pokladní zařízení, zkontrolujte si, zda podporuje šifrovací protokoly TLS 1.3 a bezpečné šifry protokolu TLS 1.2. Stávající uživatelé pokladního zařízení se mohou s tímto dotazem obrátit na dodavatele svého zařízení.
Chystáte se evidovat tržby od 1. května? Sledujte nový seriál o EET
zpráva2. 3. 2020
Třetí a čtvrtá vlna EET nastoupí už 1. 5. 2020 a evidenční povinnost se s určitými výjimkami (dle § 12 zákona o evidenci tržeb) začne vztahovat na všechny evidované tržby bez ohledu na činnost, ze které pocházejí. Bude se tato fáze týkat i vás? Jaké kroky musíte učinit, než přijmete první evidovanou tržbu? A jak na to v programu POHODA? To vše se již nyní dozvíte v 1. dílu seriálu o EET na Portálu POHODA.
Podnikatelé už mohou žádat o zvláštní režim EET
zpráva11. 2. 2020
Podnikatelé splňující zákonné podmínky si už nyní mohou podávat na finanční úřad žádost o zvláštní režim evidence tržeb. Připomeňme si, jak bude tento režim fungovat. Podnikatelé budou namísto klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, který obdrží přímo na finančním úřadu. Povinně budou také uchovávat stejnopis vystavených účtenek až do uplynutí lhůty pro stanovení daně z příjmů a každé čtvrtletí vyplňovat a podávat správci daně speciální formulář „Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu“. I podnikatelé ve zvláštním režimu musejí plnit jak informační povinnost v podobě vyvěšení informačního oznámení někde v provozovně, tak oznamovací povinnost, například pokud přestanou splňovat některou z podmínek pro evidenci tržeb ve zvláštním režimu.
Snížení DPH jako kompenzace nákladů na EET – koho se týká a komu naopak nepomůže?
zpráva7. 2. 2020
Společně s 3. a 4. vlnou EET dojde v květnu 2020 i ke snížení sazby DPH u vybraného zboží a služeb na 10 %. Jedná se mj. o kadeřnické a holičské služby, opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků nebo služby mytí oken prováděné v domácnostech. Toto snížení mělo podnikatelům kompenzovat náklady spojené se zavedením EET. Neplátců DPH se však tato kompenzace nijak nedotkne a snížení DPH na čepované pivo pak zase bude platit pouze pro restaurace – podmínkou snížení DPH u čepovaného piva totiž je, aby bylo součástí stravovací služby. Nižší DPH se tedy nemusí týkat stánkařů na sportovních akcích nebo rychlého občerstvení.
Zkontrolujte si platnost svého certifikátu EET
zpráva5. 2. 2020
V únoru vyprší platnost 86 tisíc certifikátů EET, které byly vygenerované v počátcích evidence. Pokud jste dosud neprovedli výměnu svého pokladního certifikátu za nový, měli byste si zkontrolovat datum jeho expirace. Můžete tak učinit po přihlášení se do aplikace EET, kde si v menu zvolíte odkaz Certifikáty a následně odkaz Seznam certifikátů. Jestliže vašemu certifikátu už brzy vyprší platnost, neotálejte s vygenerováním nového. Jak na to? V aplikaci EET v záložce Certifikáty zvolte v horním menu odkaz Nový certifikát. Popis jednotlivých kroků pro vygenerování nového certifikátu jsme vám popsali již dříve na našem Portálu POHODA. Podrobný postup, jak instalovat certifikát do programu POHODA, pak najdete v kapitole 4 našeho návodu Jak na EET v programu POHODA.
Již nyní můžete provést autentizaci a registraci k 3. a 4. fázi EET
zpráva6. 1. 2020
Jestliže patříte mezi ty podnikatele, kterých se týká 3. a 4. vlna EET, můžete už nyní požádat o autentizační údaje, které jsou potřeba k registraci do EET. Předejdete tak možným frontám na finančních úřadech a v klidu si budete moci vyzkoušet zařízení k evidenci tržeb. A jak tedy postupovat? O autentizační údaje je možné požádat dvěma způsoby, a to buď elektronicky na Daňovém portálu – v takovém případě budou podnikateli údaje zaslány do datové schránky, nebo osobně na libovolném finančním úřadě. Na základě získaných autentizačních údajů se následně přihlásíte do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Zde je nutné vyplnit údaje o všech provozovách, z nichž plynou evidované tržby. V této aplikaci pak také získáte digitální certifikát – ten je nutné nainstalovat do pokladního zařízení. Následně si už můžete otestovat funkčnost pokladního zařízení s nainstalovaným certifikátem.
O EET bude znovu rozhodovat Ústavní soud
zpráva20. 12. 2019
Opoziční strany ODS, Piráti, SPD, STAN a TOP 09 opět napadly zákon o EET u Ústavního soudu. Nedávno přijatá novela zákona totiž podle nich nereaguje dostatečně na nález Ústavního soudu, kterým soud v roce 2017 mimo jiné zrušil zavedení 3. a 4. vlny EET. Zákon je dle opozice také v rozporu s právem na informační sebeurčení a omezuje právo svobodně podnikat. Části novely zákona nabyly účinnosti už letos v listopadu, další změny, jako například start posledních dvou vln, budou účinné od května 2020.
V čem se liší běžný, zjednodušený a zvláštní režim EET?
zpráva5. 12. 2019
V současné době mohou podnikatelé evidovat tržby v běžném, nebo zjednodušeném režimu. Od května 2020 pak navíc přibyde tzv. zvláštní neboli offline režim. V čem se liší a jaké povinnosti na podnikatele čekají?
Běžný režim
Běžný režim asi není potřeba nějak zvlášť vysvětlovat, nejpozději při uskutečnění evidované tržby musí poplatník zaslat datovou zprávou údaje o tržbě správci daně a vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne.
Zjednodušený režim
V případě zjednodušeného režimu musí poplatník zaslat datovou zprávou údaje o tržbě správci daně nejpozději do 5 dnů od uskutečnění tržby a místo fiskálního identifikačního kódu musí na účtence uvést podpisový kód poplatníka (PKP). Tento režim však není pro každého, přímo ze zákona se smí využívat v případě příjmů z prodeje zboží a služeb na palubách dopravních prostředků při pravidelné hromadné přepravě, dále se v tomto režimu evidují také tržby, jejichž evidování v běžném režimu by znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které tyto tržby plynou. O tom, zda by podnikateli běžný režim zásadně ztížil výkon činnosti, rozhoduje na základě žádosti finanční úřad.
Zvláštní (offline) režim
Tento režim bude spočívat v tom, že podnikatel bude vydávat účtenky z předtištěného bloku. Do speciálního formuláře pak bude zaznamenávat údaje o výši tržeb a počtu vydaných účtenek. Každé čtvrtletí pak tento formulář zašle na finanční úřad. O zvláštní režim budou moci požádat zpravidla fyzické osoby, které nejsou plátcem DPH, nemají více než 2 zaměstnance a zároveň výše jejich příjmů nepřesahuje za 4 bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve 12 bezprostředně následujících kalendářních měsících nesmí přesáhnout 600 000 Kč.
Jaké další povinnosti s sebou přináší EET?
zpráva29. 11. 2019
V květnu 2020 začnou evidovat tržby také řemeslníci, účetní, lékaři či třeba taxikáři. Evidenční povinnost spočívá samozřejmě v zaslání datové zprávy o tržbě a vystavení účtenky. Je potřeba ale myslet na to, že nejde o jedinné povinnosti. Už před startem EET musí podnikatelé požádat o autentizační údaje, pomocí nich se pak přihlásit do webové aplikace EET a tam vyplnit informace o provozovnách. Nejedná se ale o provozovnu ve smyslu živnostenského zákona, údaje tak musí vyplnit i ti, kteří poskytují služby u zákazníky. Následně je pak také potřeba vygenerovat samotný certifikát, který slouží k autentizaci datových zpráv a k identifikaci podnikatele. Poté, co začnou evidovat, pak zase musí na viditelném místě vystavit informační oznámení.
Přijímejte jen bezhotovostní tržby a vyhnete se EET
zpráva19. 11. 2019
1. května 2020 odstartují poslední dvě vlny elektronické evidence tržeb, do kterých spadají například právníci, účetní, lékaři či drobní řemeslníci jako pekaři, cukráři či elektrikáři. EET však nemusí řešit ti, kteří přijímají tržby bezhotovostně, tedy platbou na účet nebo kartou, a to i v případě, přijmou-li platbu v hotovosti jednorázově – musí jít ale o ojedinělý příjem. Jestliže podnikatelé vydávají faktury, nezáleží na tom, jaká forma platby je na ní uvedená, ale na reálném způsobu úhrady. Pokud tedy zákazník fakturu zaplatí hotově, je potřeba ji zaevidovat i tehdy, kdy je na faktuře uvedený způsob platby bezhotovostně. A naopak, pokud je na faktuře uvedeno, že částka bude hrazena hotově, a zákazník ji nakonec zaplatí bezhotovostně, tržbu není potřeba evidovat.
Jak bude fungovat offline režim EET?
zpráva5. 11. 2019
Od května 2020 budou moci někteří podnikatelé evidovat tržby offline, nikoliv přes systém EET. Aby mohl podnikatel o offline režim zažádat, musí splnit několik podmínek. Následně pak bude vydávat účtenky z předtištěného bloku. Do speciálního formuláře pak bude zaznamenávat údaje o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek. Každé čtvrtletí pak zašle tento formulář na finanční úřad. Přejít na offline režim mohou i podnikatelé, kteří již tržby evidují. Zažádat o offline režim už lze nyní, úřady se žádostmi začnou ale zabývat nejdříve 1. 2. 2020.
Aktuality v zákoně o evidenci tržeb a DPH
zpráva5. 11. 2019
V říjnu vstoupila v účinnost novela, která upravuje jak zákon o evidenci tržeb, tak zákon o DPH. Některé novinky platí již od listopadu, některé však začnou platit až příští rok. Které to jsou? K jakým změnám přesně dochází? To se dozvíte v článku na Portálu POHODA.
Zkontrolujte si, zda jsou tržby evidovány nově vygenerovaným certifikátem EET
zpráva1. 11. 2019
Během letošního roku a začátkem roku 2020 expirují první pokladní certifikáty, což se týká především podnikatelů, kteří evidují tržby od 1. vlny EET. Jestliže už jste si nový certifikát vygenerovali, stačí si už jenom zkontrolovat, zda evidence tržeb probíhá právě pomocí tohoto nového certifikátu. Jak na to? Po přihlášení do webové aplikace EET zvolte v menu odkaz Certifikáty a následně v horním menu Seznam certifikátů. V tabulce Seznam žádostí a certifikátů vidíte sériové číslo certifikátu. Toto číslo je potřeba zkontrolovat se sériovým číslem v detailním výpisu tržeb – zde je uvedené ve sloupci cert_sernum. Jestliže se tato čísla shodují, EET probíhá pomocí nově vygenerovaného pokladního certifikátu.
Některé novinky spojené s EET začnou platit již letos
zpráva18. 10. 2019
Poslední dvě vlny EET začnou platit v květnu 2020, některé změny v elektronické evidenci tržeb ale nastanou už letos v listopadu. Jde například o povinnost uvádět na účtence DIČ, kromě těch případů, kdy toto daňové indentifikační číslo obsahuje rodné číslo poplatníka. Tato povinnost dopadne na poplatníky daně z příjmů právnických osob a zahraničních fyzických osob. Od 1. listopadu nabývají účinnosti také některé výjimky z EET. Osvobození od EET se bude týkat tržeb z prodeje sladkovodních ryb v období od 18. 12. do 24. 12., tržeb z předplacených telefonních karet, z obchodní letecké dopravy a tržeb z hazardních her. Výjimka se vztahuje také na sociální služby a zrakově postižené podnikatele.
Poslední vlny EET odstartují 1. května 2020
zpráva11. 10. 2019
Ve středu 9. října byla ve Sbírce zákonů vyhlášena novela zákona o EET. To znamená, že poslední dvě vlny budou spuštěny 1. května 2020. Nejmenší podnikatelé s hotovostními příjmy do 600 tisíc ročně si budou volit mezi online a offline režimem, kdy by tržby evidovali na papírových paragonech vydávaných Finanční správou. Novela také snižuje DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného. Další informace o EET najdete v našem na Portálu POHODA.
Foto: 123RF
Nezapomeňte si zkontrolovat platnost pokladního certifikátu pro EET
zpráva3. 10. 2019
Zanedlouho skončí platnost prvních pokladních certifikátů – týká se to především podnikatelů, kteří začali evidovat v 1. vlně EET. Kde si zkontrolujete jeho platnost a jak si vygenerujete nový? A jak správně nainstalovat nový certifikát v programu POHODA? To vše se dozvíte v článku na Portálu POHODA.
Prezident podepsal novelu zákona o EET
zpráva25. 9. 2019
Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o EET a související novelu zákona o DPH. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Evidovat začnou začátkem dubna nebo května 2020, záleží na tom, kdy novela vyjde ve Sbírce zákonů. Podrobněji o 3. a 4. vlně EET se dočtete v našem článku na Portálu POHODA.
Více na webu
E15.cz / Foto: 123RF
EET se rozšíří na další obory, rozhodla Sněmovna
zpráva13. 9. 2019
Sněmovna v pátek i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a schválila tak vládní novelu zákona o EET. Elektronická evidence tržeb se tak rozšíří na zbývající obory, které jí zatím nepodléhaly. Novela přichází také s tzv. offline režimem, který však mohou využít pouze malí podnikatelé s hotovostními tržbami do 600 tisíc korun. Některé služby a zboží, jako například vodné, stočné či audioknihy, se přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, nabude účinnosti sedmý měsíc po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Sněmovna se k hlasování o novele zákona o EET nedostala, vládní koalici chyběli poslanci
zpráva12. 9. 2019
V úterý 10. září měla Sněmovna hlasovat o rozšíření EET. Nakonec k tomu však nedošlo, protože vládní koalice neměla v sále dostatek poslanců – hlasování se tak přesouvá na jiný termín. Vládní novela, kterou v červenci zamítl Senát, rozšiřuje EET například na řemeslníky, kadeřníky či advokáty.
Za další propagaci Účtenkovky zaplatilo ministerstvo financí více než milion korun
zpráva22. 7. 2019
Reklamní videospoty a grafické postery za 1,2 milionu korun mají nově zvýšit zájem o Účtenkovku. Jedná se už o několikátou investici do propagace této loterie – letos v dubnu si ministerstvo zaplatilo rozhlasovou kampaň, která stála 3,2 milionů korun. Navíc se také chystá ještě reklamní kampaň na Facebooku, jejíž předpokládaná hodnota je 200 tisíc korun. Přičemž počet lidí, kteří se Účtenkovky účastnili, téměř neustále klesal, pouze poslední dva měsíce se zvýšil.
Letos vyprší platnost prvních certifikátů EET
zpráva16. 7. 2019
Za několik měsíců bude končit platnost prvních pokladních certifikátů, což se týká především podnikatelů, kteří začali evidovat v první vlně EET. Datum ukončení platnosti certifkátu můžete najít přímo v aplikaci EET. Stačí se přihlásit, v menu zvolit odkaz Certifikáty a následně Seznam certifikátů. Zde uvidíte datum expirace daného certifikátu. Pokud jeho platnost brzy končí, je potřeba vygenerovat certifikát nový a nahrát jej do pokladního zařízení, postup zůstává stejný jako dříve. Jakmile si ověříte, že nový certifikát funguje, můžete ten starý zneplatnit – opět tak provedete v sekci Seznam certikátů.
EET pro řemeslníky či lékaře – poslanci schválili novelu zákona o elektronické evidenci tržeb
zpráva7. 6. 2019
Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o EET. Nově tak budou tržby evidovat i například řemeslníci či lékaři. Podnikatelé, kteří za rok utrží nejvýše 600 tisíc korun v hotovosti a zároveň nezaměstnávají více než dva pracovníky, budou moci evidovat tržby v tzv. off-line režimu. Pro přijetí návrhu hlasovalo 102 poslanců z hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Původně se měla nová vlna EET spustit už od ledna 2020, tento termín se však zřejmě nestihne – Senát novelu pravděpodobně vrátí k přepracování.
Na závěrečné hlasování o novele zákona o EET opět nedošlo
zpráva3. 6. 2019
V pátek 31. května měli poslanci hlasovat o elektronické evidenci tržeb, v plánu bylo probrat zbývajících 600 pozměňovacích návrhů. K hlasování ale nedošlo, místo toho se řešil předběžný výsledek auditu Evropské komise o možném střetu zájmů českého premiéra. Podle novely zákona o EET by měli evidovat tržby řemeslníci, lékaři či advokáti. Zároveň novela zavádí i offline evidenci tržeb.
Zavedení 3. a 4. vlny EET by se mělo týkat i stánkařů – budou se hudební festivaly topit v účtenkách?
zpráva27. 5. 2019
Řemeslníci i stánkaři spadají do 3. a 4. vlny EET. Nově by tak musely evidovat tržby i hudební festivaly. Znamenalo by to pro ně značné finanční náklady, vzhledem k počtu návštěvníků by byla potřeba až stovka pokladen. Problém je i s absencí jakékoliv infrastruktury, festivaly se často pořádají tzv. „na zelené louce“ bez připojení k internetu či elektřině. Z těchto i mnoha jiných důvodů žádá festivalová asociace FESTAS výjimku ze zákona. Novela zákona o EET se ve třetím čtení projednávala 10. května, jednání však bylo přerušeno a přesunuto na další schůzi Sněmovny, která se koná na konci května.
Z prověrky NKÚ vyplývá, že zakázky na systém EET byly předražené a nezákonné
zpráva24. 4. 2019
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že finanční správa zadala dodavateli IS ADIS vytvoření systému pro EET neoprávněně bez soutěže. U dalších zakázek na EET pak postupovala nehospodárně. Finanční správa se brání tím, že NKÚ vycházel spíše z teoretických názorů a nezohlednil reálnou situaci, ve které se tedy GFŘ nacházelo.
Novela zákona o EET prošla druhým čtením, opoziční poslanci mají stovky pozměňovacích návrhů
zpráva18. 4. 2019
V Poslanecké sněmovně prošla druhým čtením novela zákona o evidenci tržeb. Nyní zamíří do sněmovních výborů a poté o ní budou definitivně hlasovat poslanci. Opozice předložila stovky pozměňovacích návrhů, šanci na přijetí mají například ty, které by mohly snížit náklady spojené s EET těm, pro něž je podníkání jen občasným přívýdělkem. Podporu má i zvýšení hranice pro evidování tržeb v tzv. offline režimu na 600 tisíc korun za rok.
Finančí úřad znovu kontroloval podnikatele, kteří v minulosti porušili zákon o EET
zpráva1. 4. 2019
Kontroloři z pražského finančního úřadu se opět zaměřili na už jednou trestané poplatníky v souvislosti s EET. Ze 119 kontrolních nákupů přišli na 33 prohřešků, celkem tak zákon opětovně porušilo 28 % kontrolovaných podnikatelů. Těm hrozí sankce až do výše 500 000 Kč.
Ve čtvrtek 28. 2. dopoledne nefungoval Daňový portál a elektronická evidence tržeb
zpráva1. 3. 2019
Během čtvrtečního dopoledne došlo k výpadku Daňové portálu a provozu EET. Problémy trvaly asi dvě a půl hodiny, provoz byl obnoven kolem půl dvanácté. Tržby, které se během výpadku neodeslaly do systému EET, musí podnikatelé zaevidovat dodatečně, a to nejpozději do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby.
Program POHODA je na tyto příprady připravený, záznamy které se nepodařilo odeslat správci daně, se označí stavem EET: Chyba kom. v červené barvě. Přímo z agendy Elektronická evidence tržeb je pak můžete hromadně odeslat přes hlavní nabídku Záznam volbou Odeslat na EET. Podrobný popis, jak postupovat, najdete v našem návodu Jak na EET v programu POHODA.
Hranice pro offline režim EET by se mohla zvýšit
zpráva18. 2. 2019
ČSSD navrhne zvýšení hranice hotovostních příjmů pro využití offline režimu z 200 tisíc na 600 tisíc. Nárůst limitu prosazují i podnikatelské svazy. Ministryně financí se tomuto zvýšení nebrání a chce o konkrétní výši jednat. V offline režimu by podnikatelé místo EET vystavovali účtenky z bloku, který si vyzvednou na finančním úřadě. Na konci dne by pak zaznamenali do speciálního formuláře údaje o výši tržeb a počtu vydaných či stornovaných účtenek.
Novela zákona o EET prošla prvním čtením
zpráva14. 2. 2019
Vládě se na osmý pokus podařilo protlačit zavedení 3. a 4. vlny EET prvním čtením. Stalo se tak téměř rok po předložení novely Poslanecké sněmovně, nyní se předlohou bude zabývat rozpočtový výbor. Podle ministryně financí by norma, která mimo jiné zavádí i offline režim pro drobné podnikatele, mohla začít platit koncem roku.
Více na webu
E15.cz / Foto: 123RF
Krycí doklady mají celníky ochránit
zpráva18. 1. 2019
Celníci budou moci nově používat krycí doklady nejen při předcházení a šetření trestných činů a při výkonu působnosti orgánů Celní správy ČR vyplývající z mezinárodních smluv, ale také při kontrolách hazardu a EET. A to v případě, že by bez jejich použití došlo ke zmaření tohoto výkonu anebo k ohrožení života, zdraví nebo majetku celníka nebo jiné osoby. Tento zákon nyní projednává Senát a účinnosti by mohl nabýt již v první polovině letošního roku.
Jsou to dva roky, co byla spuštěna EET
zpráva3. 12. 2018
1. prosince uplynuly dva roky od zavedení elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí informovalo, že od té doby se do EET zapojilo 177 tisíc podnikatelů z oblasti ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Dohromady pak zaevidovali 8 miliard účtenek, průměrná doba odezvy byla 17 milisekund. Ministerstvo také odhaduje, že ke konci tohoto roku dosáhne celkový přínos EET v oblasti výběru daní 18 miliard korun.
EET se bude znovu týkat i nevidomých OSVČ
zpráva23. 10. 2018
Nařízení, které osvobodilo zrakově postižené podnikatele od EET, bude kvůli rozhodnutí Ústavního soudu k 31. prosinci zrušeno. Ministerstvo financí sice nevidomé plánuje v chystané novele znovu z EET vyjmout, nicméně návrh nebude s největší pravděpodobností do konce roku schválen. EET se dle odhadů Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých dotkne maximálně několika stovek zrakově postižených OSVČ.
článek22. 10. 2018
V Poslanecké sněmovně leží ke schválení novela zákona o evidenci tržeb, která přichází s tzv. offline režimem. O co se jedná a kdo může zvláštní režim využít? Na závěr pro vás máme tip na mobilní aplikace, které vám s EET pomohou.
Novela zákona o EET počítá u některých podnikatelů se snížením DPH
zpráva16. 10. 2018
Kromě offline režimu pro drobné podnikatele navrhuje novela zákona o EET i snížení DPH u některých oborů podnikání. Do druhé snížené sazby DPH ve výši 10 % by tak nově spadaly například kadeřnické a holičské služby či služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech. Novela se nyní nachází v prvním čtení v Poslanecké sněmovně.
článek6. 9. 2018
Určitě zaznamenali informaci Finanční správy o výměně SSL certifikátu, kterým je zabezpečeno spojení mezi pokladními systémy a systémem elektronické evidence tržeb. K této změně dojde 10. 9. 2018. Produkty STORMWARE jsou s novým SSL certifikátem plně kompatibilní.
Bude se měnit certifikát u EET
zpráva2. 8. 2018
SSL certifikát příjmové strany systému EET, tedy certifikát, kterým je zabezpečeno HTTPS spojení mezi pokladnou a příjmovou stranou EET, se bude brzy měnit. Finanční správa proto vyzývá podnikatele, aby se u svého dodavatele pokladního zařízení nebo pokladního software ujistili, že zařízení novému SSL certifikátu důvěřuje. Ke změně dojde 10. 9. 2018.
EET se chystá i na Slovensku
zpráva30. 7. 2018
Slovenské ministerstvo financí plánuje zavést e-Kasu, jak se slovenská EET bude nazývat, od dubna příštího roku. V první vlně by se týkala hotelů, restaurací, kaváren a čerpacích stanic. Na Slovensku však nejde o úplnou novinku, řada podnikatelů tam musí používat registrační pokladny, před třemi lety byly pak zavedeny i tzv. virtuální registrační pokladny, které fungují na bázi online evidence. Od zavedení e-Kasy si slovenské ministerstvo financí slibuje, že na daních vybere až o 120 milionů eur více.
Přepravní služby začnou evidovat tržby v pilotním režimu
zpráva12. 7. 2018
Od posledního čtvrtletí letošní roku začnou evidovat tržby i přepravní služby, včteně alternativní taxislužby Uber. Prozatím půjde o zkušební provoz, dohodli se na tom zástupci státu a společnosti Uber v nedávno podepsaném memorandu.
Padla zatím nejvyšší pokuta v rámci EET
zpráva9. 7. 2018
Podnikatel, který vystavil 4 tisíce falešných účtenek, dostal nejvyšší pokutu, která byla zatím v rámci EET udělena, a to 270 tisíc korun. Pražský restauratér cíleně vydával účtenky s neplatnými kódy a nepřiznával tak polovinu celkových tržeb své provozovny. Celkově už úřady udělily pokuty za téměř 100 milionů korun.
Pro registraci účtenky do loterie lze nově využít čtečku QR kódů
zpráva20. 6. 2018
Mobilní aplikace pro registraci účtenek je nově rozšířená o čtečku QR kódů. Zařazení účtenky s QR kódem do soutěže by pak mělo být otázkou několika vteřin. Zájem o Účtenkovku má spíš klesající tendence, při posledním kole ubylo 13 tisíc soutěžících, ministerstvo financí tak chce touto novinkou zájem o loterii zvýšit.
Vláda schválila novelu zákona o evidenci tržeb
zpráva13. 6. 2018
Novela zákona o EET přináší zjednodušený režim EET pro nejmenší podnikatele – ti budou vystavovat účtenky z bloku, který dostanou zdarma na finančním úřadě. Jednou za čtvrt roku pak pošlou speciální formulář s údaji o výši tržeb a počtu vydaných účtenek na finanční úřad. Novela také navrhuje snížení DPH z 15 % na 10 % u některých služeb, například v sektoru stravování, vodného a stočného a u některých řemeslných a odborných služeb. 3. a 4. vlna EET odstartuje šest měsíců poté, co začne zákon platit.
Zítra, 13. června, bude vláda projednávat novelu zákona o EET
zpráva12. 6. 2018
Vláda ve středu projedná novelu ministerstva financí, která zavádí zvláštní režim elektronické evidence tržeb pro nejmenší podnikatele, tedy pro ty, kteří neplatí daň z přidané hodnoty a jejichž příjmy nepřesáhly za poslední rok dvě stě tisíc korun. S tímto návrhem však nesouhlasí firmy ani resort průmyslu. Asociace malých a středních podniků i ministerstvo průmyslu totiž prosazují hranici pět set tisíc korun.
Více na webu
E15.cz / Foto: 123RF
Novela zákona o evidenci tržeb zamířila na vládu
zpráva29. 5. 2018
Ministerstvo financí předložilo vládě návrh novely zákona o evidenci tržeb, která kromě reakce na rozhodnutí Ústavního soudu obsahuje i drobná upřesnění v návaznosti na dosavadní aplikační praxi. Návrh novely zákona upravuje náběh 3. a 4. fáze evidence tržeb. Podnikatelé, kteří spadají do těchto fází, začnou evidovat společně v jedné vlně, která bude spuštěna šest měsíců po platnosti zákona.
Kromě lékařů žádají výjimku z EET i lékárníci a exekutoři
zpráva26. 4. 2018
V rámci připomínkového řízení vznesly některé profese požadavek na vynětí z elektronické evidence tržeb. Lékárníci argumentují tím, že evidenční povinnost plní už ze zákona o léčivech, exekutoři pak upozorňují, že veškerá přijatá plnění od povinného či třetí osoby evidují na zvláštním účtu podle exekučního řádu. Exekutorská komora dále navrhuje vyjmout z EET profesní organizace zřízené zákonem.
Průměrná pokuta za neplnění povinností v rámci EET roste
zpráva20. 4. 2018
Průměrně podnikatelé zaplatí za porušení povinnosti evidovat tržby 10 tisíc korun. Přitom v dubnu loňského roku činila pokuta přibližně 6 tisíc. Úřady poplatníky kontrolují prostřednictvím kontrolních nákupů, od začátku letošního dubna takto prověřili už přes 100 tisíc podnikatelů, přičemž pochybení nalezli u každé čtvrtého. Zatím nejvyšší udělená sankce byla 260 tisíc korun.
Lékaři chtějí výjimku z EET
zpráva10. 4. 2018
V rámci připomínkového řízení k novele zákona o elektronické evidenci tržeb vznesla Česká lékařská komora požadavek na vynětí lékařů z EET. Jako důvod uvádí, že jejich hotovostní příjmy jsou zanedbatelné a neodpovídají nákladům na pořízení systému EET a jeho provoz. Ministryně financí připustila, že vyjmutí lékařů z EET je možné a bude se o něm jednat.
Zájem o Účtenkovku se oproti loňsku snížil
zpráva3. 4. 2018
Účtenkovka příliš netáhne, zaregistrovaných dokladů je o 2 miliony méně než v prosinci 2017. Klesl také počet hráčů, ubylo jich 20 tisíc. Konkrétně hrálo v únoru Účtenkovku přes 420 tisíc lidí, kteří zaregistrovali více než 15,5 milionu účtenek. Zatím nejvíce se lidé „činili“ v listopadu, kdy zaregistrovali 17 milionů. Ministerstvo financí pokračuje v propagační kampani, za kterou letos dá 5,6 milionů korun, a očekává změnu k lepšímu.
Od začátku března nepodléhají platby kartou elektronické evidenci tržeb
zpráva6. 3. 2018
Od 1. března nemusí podnikatelé evidovat v rámci EET platby kartou, online platby a další podobné platební metody. Nově také na účtenkách nemusí uvádět DIČ. Na začátku měsíce totiž nabylo účinnosti rozhodnutí Ústavníhou soudu, které zrušilo některé části zákona o EET. Změny se v souvislosti s tím dotknou i Účtenkovky – při registraci účtenek se už nebude uvádět DIČ.
Drobní podnikatelé se mohou vyhnout EET, museli by ale používat speciální účtenky od ministerstva
zpráva27. 2. 2018
Podle návrhu novely zákona o EET by se mohli evidenci tržeb vyhnout drobní podnikatelé, kteří nemají víc než jednoho zaměstnance a zároveň jejich příjmy z evidovaných tržeb nepřesahují za posledních 12 kalendářních měsíců 200 000 korun a počet evidovaných tržeb za posledních 12 kalendářních měsíců nepřesahuje 500. Tito podnikatelé by místo EET museli využívat papírové účtenky od ministerstva financí a jednou měsíčně by měli povinnost posílat finanční správě údaje o tržbách. Novela zároveň počítá i se zavedením EET pro podnikatele z třetí a čtrvté vlny. Tyto dvě poslední vlny nezačnou podle ministerstva dříve než v první polovině roku 2019.
Zájem o Účtenkovku v lednu klesl
zpráva16. 2. 2018
V lednu se snížil jak počet lidí, kteří se zúčastnili losování, tak i počet zaregistrovaných účtenek. V prosinci jich lidé zaregistrovali přibližně 14,8 milionu, v lednu už pak o milion méně. Registrační proces se brzy dočká změn, od 1. března už nebude nutné zadávat při registraci účtenky DIČ obchodníka, Ústavní soud totiž zrušil povinnost uvádět DIČ na účtence. Dále také ministerstvo pracuje na možnosti registrace pomocí QR kódů.
V lednu proběhlo už třetí slosování Účtenkovky
zpráva6. 2. 2018
15. ledna se uskutečnilo už třetí slosování účtenkové loterie. Zapojilo se 446 890 hráčů, kteří celkem zaregistrovali rekordních 17 400 000 účtenek. Zajímavostí je, že nejaktivnější hráč jich zaregistroval 1 885. Jak se vyvíjel počet hráčů během prvních třech měsíců? I to se dočtete v dnešním článku na Portálu POHODA.
Vláda zamítla návrh na zúžení EET pouze na registrované plátce DPH
zpráva24. 1. 2018
Vláda dnes zamítla návrh pětice stran (ODS, SPD, TOP 09, Piráti a STAN), aby elektronické evidenci tržeb podléhali pouze registrovaní plátci DPH. Argumentovala tím, že by se tato výjimka týkala většiny podnikatelů a EET by tak ztratila smysl. Ministerstvo financí v únoru předloží vlastní návrh na novelu zákona o evidenci tržeb.
Novela zákona o EET má být do konce února
zpráva15. 1. 2018
Do konce února by měla vláda projednat novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Ministryně financí se proto sejde se zástupci podnikatelských svazů a komor a prodiskutuje s nimi varianty výjimek z EET pro nejmenší podnikatele. Zároveň by se do novely mělo zakotvit také osvobození od EET pro nevidomé živnostníky, pro telefonní karty, živé hazardní hry nebo prodej letenek v zahraničí.
Více na webu
E15.cz / Foto: Fotolia
Sociální ústavy a nemocnice se EET nevyhnou
zpráva10. 1. 2018
Vláda zamítla návrh na vyjmutí sociálních ústavů, nemocnic a části ambulancí z elektronické evidence tržeb. Proti předloze senátní novely se postavila ministerstva financí a zdravotnictví, ministerstvo práce a sociálních věcí zaujalo neutrální postoj. Původně měly výše zmíněné organizace začít evidovat tržby od letošního března, ústavní soud ale jarní start další vlny zrušil. Podle ministryně financí Aleny Schillerové se EET posune minimálně o rok.
Pět stran navrhuje výrazné osekání zákona o EET
zpráva3. 1. 2018
Šedesát šest poslanců z ODS, TOP 09, hnutí STAN, Pirátů a z hnutí SPD navrhuje, aby se zúžil okruh subjektů, které evidenci tržeb podléhají. Konkrétně by z této povinnosti vyjmuli podnikatele s nízkým obratem, přičemž vodítkem by mohla být hranice stanovená pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty. S úpravou zákona počítá i ministryně financí Alena Schillerová, která by ale osvobodila podnikatele s obratem výrazně nižším, v úvahu připadá například hranice 250 tisíc Kč ročně.
Více na webu
iDnes.cz / Foto: Shutterstock
Ústavní soud zrušil části zákona o EET, 3. a 4. vlna se zpozdí
zpráva15. 12. 2017
Ústavní soud vyhověl skupině poslanců a zrušil platnost některých částí zákona o elektronické evidenci tržeb. Od března se tak nebudou evidovat bezhotovostní platby při nákupech na internetu, dále například soudci zasáhli do uvádění rodných čísel podnikatelů na účtenkách. Zároveň Ústavní soud zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté etapy, podle ministryně financí Aleny Schillerové tak tyto dvě fáze nezačnou v zákonných termínech, ale až poté, co zákonodárci znovelizují zákon o EET.
Rok s EET: eviduje zhruba 160 tisíc podnikatelů a padlo čtyři tisíce pokut
zpráva30. 11. 2017
První podnikatelé začali evidovat tržby loni 1. prosince, letos v březnu se pak připojili další, celkem už je zapojeno zhruba 160 tisíc podnikatelů, kteří dohromady zaevidovali přibližně 3,5 miliardy tržeb. Úřady uložily kolem čtyř tisíc pokut za 35,6 milionu korun, některé provozovny dokonce rovnou uzavřely. Třetí fáze EET začne 1. března 2018 a bude se týkat stánkového prodeje občerství bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů či lékařů. Od června se pak připojí i vybraní řemeslníci a další služby.
Ministerstvo financí navrhuje další výjimky u EET
zpráva24. 11. 2017
Nedávno získali výjimku z elektronické evidence tržeb prodejci vánočních ryb a nevidomí podnikatelé. Nyní chystá ministerstvo vyjmout z této povinnosti další oblasti, a to konkrétně tržby telefonních operátorů u předplacených služeb, obchodní letecké přepravy a z vybraných hazardních her. Důvodem omezení povnnosti evidovat tržby u telefonních operátorů a hazardních her je to, aby nemuseli vydávat účtenku po každé odeslané SMS, resp. po každé sázce. U leteckých společností pak to, že prodávají letenky i v zahraničí, kde tyto tržby evidovat nemusí, přestože jako české firmy EET podléhají.
Web Účtenkovka.cz napadli v první den slosování hackeři
zpráva21. 11. 2017
První ostré slosování loterie Účtenkovka začalo nepovedeně. V době, kdy měly být zveřejněny výsledky, web totiž napadli hackeři a stránky tak mezi sedmou hodinou a půl devátou večerní nefungovaly. V 19.30 proto ministerstvo financí zveřejnilo všechny potřebné informace na svých webových stránkách. Náměstkyně ministra Alena Schillerová také potvrdila, že rozesílání informačních e-mailů nebo SMS zpráv výhercům probíhalo bez komplikací.
Do účtenkové loterie se přihlásilo téměř půl milionu lidí, poprvé se bude losovat ve středu 15. listopadu
zpráva13. 11. 2017
Podle ministerstva financí se do říjnového slosování účtenkové loterie zaregistrovalo zhruba 459 tisíc lidí, celkem pak půjde do slosování 10,8 milionu účtenek. Výherní kódy pěti hlavních cen zveřejní ministerstvo ve středu 15. listopadu před hlavními večerními zprávami na televizi Prima v 18:53, v 19:00 pak bude na internetových stránkách úřadu k dispozici kompletní výherní listina.
Vláda schválila výjimku z EET pro prodejce vánočních kaprů
zpráva7. 11. 2017
Vánoční kapři by kvůli elektronické evidenci tržeb zdražit neměli. Vláda totiž pro jejich prodej schválila výjimku z evidence, která platí ve dnech od 14. do 24. prosince. Vyhověla tak námitkám členů Rybářského sdružení, kteří se báli, že by elektronické pokladny při prodeji venku při nízkých teplotách nefungovaly.
článek1. 11. 2017
Voliči v říjnových volbách rozhodli o novém složení Poslanecké sněmovny. Pojďme si společně shrnout, co jednotlivé strany ve svých programech slibovaly ohledně elektronické evidence tržeb.
Podle Finanční správy se EET může týkat i Airbnb
zpráva12. 10. 2017
Finanční správa zveřejnila informace k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb jako je Airbnb a další. V dokumentu se mimo jiné zmiňuje o tom, že za určitých podmínek se EET týká také Airbnb. Jasné vyjádření nicméně v dokumentu chybí, záleží předeším na specifikách smluvího vztahu.
Uživatelé si stěžují na aplikaci Účtenkovka
zpráva9. 10. 2017
Mobilní aplikace, která má sloužit k zaregistrování účtenky do účtenkové loterie, nefunguje tak, jak se od ní očekávalo. Měla lidem ulehčit ruční opisování údajů, její uživatelé si ale stěžují, že je nedodělaná a v praxi příliš nefunguje.
Více na webu
E15.cz / Foto: Shutterstock
Spadá spropitné do EET?
zpráva20. 9. 2017
V případě, že si celou částku spropitného nechá zaměstnanec, případně mu ji zaměstnavatel zahrne do mzdy, nejde o tržbu, která podléhá EET. Pokud si ovšem peníze nechá zaměstnavatel, spropitné do evidence tržeb spadá. A to i v případě, že majitel je zároveň i číšníkem.
Účtenková loterie odstartuje 1. října
zpráva13. 9. 2017
Ministerstvo financí spustí účtenkovou loterii za necelé tři týdny. Zákazníci mohou každý měsíc vyhrát jednu z 21 025 cen v hodnotě od 100 do 1 000 000 korun. Stačí, aby si registrovali účtenku, a to buď prostřednictvím webového formuláře, nebo pomocí mobilní aplikace. Losovat se bude vždy 15. den v měsíci, a to z účtenek, který byly vystaveny během uplynulého měsíce a zaregistrovány nejpozději 3 dny před slosováním. Cena ročního provozu účtenkové loterie je 12 393 420 korun bez DPH.
Někteří lékaři chtějí kvůli EET zavřít ordinace
zpráva6. 9. 2017
V březnu 2018 odstartuje elektronická evidence tržeb také pro lékaře. Mnozí z nich ale často nemají ani počítač, a proto chtějí své ordinace raději zavřít. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Pavla Šonky půjde až o stovku ordinací, o svého lékaře by tak přišlo 200 tisíc pacientů.
Kvůli EET zavřely úřady už 8 provozoven
zpráva1. 9. 2017
Finanční úřady zavřely už 8 provozoven za to, že neplní své povinnosti v rámci EET. Ještě před několika týdny přitom úřady udělovaly jenom pokuty, nyní už však začínají využívat i tento postih. Okamžité uzavření provozovny nebo pozastavení výkonu činnosti hrozí v případě zvlášť závažného porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky.
Za první měsíce provozu EET vybrala Finanční správa 9 milionů na pokutách
zpráva23. 8. 2017
Za porušení povinností v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb vybrala Finanční správa od března do poloviny července pokuty za 9 milionů korun. Množí se totiž případy, kdy řada restaurací či obchodů nevydává zákazníkům účtenky.
Vláda zamítla návrh na odložení posledních dvou vln EET, účtenky se začnou losovat v listopadu
zpráva26. 7. 2017
Návrh na odložení 3. a 4. vlny EET, který vznesla KDU-ČSL a hnutí STAN, vláda zamítla. Obě vlny tak odstartují podle plánu 1. března a 1. června 2018 a zahrnou například prodavače na farmářských trzích či řemeslníky. Zákonodárci se dále shodli na tom, že první losování účtenkové loterie proběhne v listopadu tohoto roku.
Nevidomí OSVČ budou dočasně vyjmuti z EET
zpráva24. 7. 2017
Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, které některé zdravotně postižené OSVČ dočasně vyjímá z EET. Konkrétně se jedná o fyzické osoby, které jsou držiteli průkazu ZTP/P se symbolem nevidomé nebo hluchoslepé osoby. Důvodem této výjimky je fakt, že pro tyto osoby není současné řešení elektronické evidence tržeb připraveno. Jakmile však budou překážky v přístupnosti odstraněny, nařízení vlády bude zrušeno.
EET v příkladech
zpráva28. 6. 2017
Provozujete stánek s občerstvením a suvenýry a nevíte, jestli vaše živnost již spadá do povinné elektronické evidence tržeb? V článku na Portálu POHODA vám na praktických příkladech ukážeme, jak se EET řeší v konkrétních situacích v různých podnikatelských odvětvích.
Změny v EET pro neziskové organizace
zpráva22. 5. 2017
Po dlouhotrvající diskuzi s neziskovými organizacemi zvýšila Finanční správa limit pro uplatnění výjimky z povinnosti evidovat tržby pro vedlejší podnikatelskou činnost neziskových organizací. Nově budou vesnické spolky, obecně prospěšné společnosti či nadace evidovat příjmy pouze v případě, že jejich tržby z vedlejší podnikatelské činnosti přesáhnou 300 tisíc korun ročně nebo 5 % z celkových příjmů. Do limitu jsou zahrnuty výhradě tržby z podnikatelské činnosti uhrazené v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo jinými obdobnými způsoby. Tržby hrazené převodem z účtu na účet se do limitu nepočítají.
Zjednodušený režim nezískáte úplně snadno
zpráva20. 4. 2017
Evidovat tržby ve zjednodušeném režimu má zatím povoleno pouze 228 podnikatelů, dalších 280 žádostí bylo zamítnuto. Aby podnikateli zjednodušený režim Finanční správa povolila, musí zpravidla prokázat, že nemá k dispozici žádné internetové připojení. Kdo chce o zjednodušený režim požádat, musí v žádosti uvést důvody, které svědčí pro naplnění podmínek pro vydání povolení, a tržby, na které se má povolení vztahovat. Podnikatel může požádat o zjednodušený režim na všechny své činnosti nebo pouze na jejich část, případně na všechny své provozovny nebo jen na některé. Na rozhodnutí má správce daně lhůtu 15 dnů ode dne jejího podání.
Klubové hospody a EET
zpráva20. 3. 2017
V případě, že se dosavadní hospody „převlečou“ za klubové, mohou dostat pokutu až půl milionu korun. Pokud totiž budou fungovat jako klasické hospody před zavedením elektronické evidence tržeb, může docházet k obcházení zákona o EET a tím provozovatel riskuje kontrolu a následně vysokou pokutu ze strany Finanční správy. Jestliže chce provozovatel pouze vyhovět místním, aby si měli kde v klidu vypít pivo bez toho, aniž by spolek vykazoval zisk, je takové jednání samozřejmě legální.
Čtyři nejčastější prohřešky u EET
zpráva13. 3. 2017
Celkem 11 310 kontrol proběhlo až dosud kvůli elektronické evidenci tržeb. Každá dvanáctá skončila nálezem nějakého pochybení. Nejčastěji podnikatelé nevydali zákazníkovi účtenku. Druhým nejčastějším „proviněním“ byla absence informačního oznámení a třetím dokonce nezaevidování tržby. Kontroly provádějí úředníci zejména formou kontrolních nákupů, kterými ověřují, zda podnikatel plní všechny povinnosti. Celkem kontroloři udělili na místě 26 pokut v celkové částce 123 700 Kč. Průměrná výše sankce na místě tak zatím činí 4 758 Kč.
Vyloučené tržby v EET
zpráva10. 3. 2017
Evidovaná tržba je platba, která splňuje formální náležitosti pro evidovanou tržbu a zároveň zakládá rozhodný příjem. Naproti tomu existují tržby vyloučené – tj. tržby, které nepodléhají povinné evidenci tržeb podle zákona o evidenci tržeb. Pokud poplatník přece jenom tápe v tom, zda jeho tržba má nebo nemá podléhat evidenci tržeb, nebo zda může evidovat ve zjednodušeném režimu (v tomto režimu lze evidovat takové tržby, jejichž evidování by běžným „on-line“ způsobem znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti), může požádat finanční úřad o závazné posouzení.
Evidování tržeb přijatých prostřednictvím dopravců
zpráva2. 3. 2017
Finanční správa vydala materiál, který má sloužit jako pomůcka pro poplatníky, kteří k expedici zboží zákazníkům využívají externích služeb přepravních společností, kurýrů či poskytovatelů poštovních služeb. Pro posouzení, zda je poplatník povinen tržby přijaté prostřednictvím dopravce evidovat, resp. kdy nejpozději mu taková povinnost vzniká, je nutné určit, na základě jakého smluvního ujednání dopravce poplatníkovi své služby poskytuje, konkrétně z jakého titulu přijímá dopravce platby od zákazníků.
Většina podnikatelů je na EET připravena
zpráva28. 2. 2017
Finanční správa dosud vydala přibližně 160 000 autentizačních údajů, z toho zhruba 110 000 po startu 1. vlny. Většina maloobchodníků si je již vyzvedla. Odhad 200 000 až 250 000 subjektů, které by teoreticky mohly být v rámci 2. vlny povinny evidovat, byl založen na počtu podnikatelů v maloobchodě a velkoobchodě. Řada těchto podnikatelů však do systému EET vůbec nevstoupí. Jedná se třeba o velkoobchodníky a obchodní zástupce, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet, nikoliv hotovost, nebo e-shopy, které též přijímají pouze platby převodem z účtu na účet nebo prostřednictvím dobírky způsobem, který EET nepodléhá. Dále je řada obchodníků, kteří mají pouze sezonní prodej – těm stačí se do systému přihlásit později.
Podomní prodejci a vydávání účtenek v rámci EET
zpráva27. 2. 2017
Desetitisíce lidí si přivydělávají prodejem kosmetiky, ale také hrnců, přípravků na hubnutí a dalšího sortimentu. Velké části z nich se bude od 1. 3. 2017 týkat zavedení EET. Odesílat elektronickou účtenku budou muset od 1. března prodejci, kteří provozují přímý prodej na živnostenský list v oblasti maloobchodu. Pokud však prodejce s výrobky podniká jen doplňkově, bude mít povinnost evidence pravděpodobně až příští rok v červnu. Tedy až v době, kdy se bude muset zapojit do EET se svou hlavní činností, například kosmetickým poradenstvím.
Povinnost evidence tržeb budou mít i lékárny
zpráva24. 2. 2017
Elektronická evidence tržeb se od března dotkne také lékáren. Budou muset evidovat doplatky léků. V případě platby za výdej léčivého přípravku v lékárnách bude EET podléhat doplatek od pacienta v hotovosti, provedený platební kartou nebo jiným obdobným způsobem. U plátců DPH pak bude v datové zprávě zaslané správci daně uveden základ daně a daň dle sazeb vztahující se pouze k této platbě, nikoliv základ daně a DPH celého zdanitelného plnění vztahujícího se i k úhradě léčivého přípravku zdravotní pojišťovnou.
Stanovisko GFŘ k online platbám
zpráva10. 2. 2017
Obchodník bude moci zaslat správci daně údaje o evidované tržbě a vystavit účtenku nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu zákazníka a jejímu odeslání obchodníkovi.
Od března musí evidovat tržby také obchodníci
zpráva25. 1. 2017
Maloobchody a velkoobchody musí začít hlásit své tržby od 1. března 2017, kdy se spustí druhá vlna elektronické evidence tržeb. Ale jak postupovat v případě, že vyrábíte a zároveň prodáváte? Mohou nastat i specifické situace, u kterých si obchodníci nemusí být jisti, zda evidovat, či neevidovat. Co když si žena na mateřské přivydělává na Fler.cz? Nebo krejčí šije na zakázku i do rezervy a v jeho provozovně si zákazníci navíc mohou koupit drobnou galanterii? iDNES.cz přináší několik modelových příkladů, které mohou pomoci některé případy objasnit.
GoPay jako první zajistí napojení plateb do EET
zpráva24. 1. 2017
EET se měla původně online platbám vyhnout, ale bohužel se tak nestane. GoPay se jako první rozhodlo, že pro své zákazníky napojení do EET připraví. V současné době pracují na tom, aby „e-shopaři“ mohli od 1. března zasílat platby přijaté přes GoPay do EET a nemuseli nutit zákazníky platit dobírkou nebo klasickým bankovním převodem. Finanční správě budou k evidenci předávat všechny platby, které přes GoPay e-shopy přijmou. Ke každé platbě zároveň zašlou platícímu zákazníkovi e-mailem „účtenku“ s fiskálním identifikačním kódem, provozovnou a dalšími údaji, které zákon o EET vyžaduje.
Autentizační údaje pro 2. vlnu EET
zpráva18. 1. 2017
Asi čtvrt milionu podnikatelů, kteří mají obchod či provozují e-shop a přijímají hotovostní a online platby, si musí u Finanční správy vyzvednout autentizační údaje pro 2. vlnu EET. Podnikatelé se ale do toho příliš nehrnou a nechávají vše na poslední chvíli, stejně jako v předchozí vlně. Autentizační údaje si z povinných 250 000 podnikatelských subjektů, kterých se druhá vlna týká, vyzvedlo zatím pouze 14 000. O autentizační údaje můžete žádat elektronicky na stránkách Daňového portálu, prostřednictvím EPO formuláře žádosti, nebo osobně na kterémkoliv finančním úřadu.
Online platby v EET zůstanou
zpráva13. 1. 2017
Poslanci dnes nepodpořili výjimku z EET pro online platby. Návrh neprošel o pouhých pět hlasů. E-shopy tedy znovu musí počítat s tím, že bude třeba od 1. března 2017 evidovat také online platby. To může být ale velký problém, protože v zákoně je požadavek na okamžité zaevidování platby, což je prakticky neslučitelné s technickými možnostmi a reálným fungováním e-shopů. Může se proto stát, že menší e-shopy raději zcela vyřadí on-line platební metody ze své nabídky.
Účtenková loterie se spustí do půl roku
zpráva16. 12. 2016
Již v příštím roce by se měla účtenková loterie stát součástí elektronické evidence tržeb. Dostane název Účtenkovka a ročně se v ní rozdělí peněžité i věcné výhry ve výši 65 000 000 Kč. Do Účtenkovky se budou moci lidé přihlásit pomocí EET účtenky, a to buď přes webové rozhraní, nebo pomocí mobilní aplikace. Opozice návrh účtenkové loterie dlouhodobě kritizuje. Podle ní nebude mít žádný efekt a navíc povede k udavačským praktikám. Proti Účtenkovce se staví odmítavě také samotní podnikatelé.
Co dělat v případě výpadku internetu či systému?
zpráva15. 12. 2016
Pokud dojde k výpadku internetu či systému EET, musíte tržby evidovat i nadále, i když není třeba plnit všechny náležitosti. Nejpozději do 48 hodin je ale nutné informace o uskutečněných tržbách odeslat. Většina pokladních zařízení má tzv. offline režim, který ukládá informace o tržbách realizovaných v průběhu nedostupnosti služby do paměti a následně po obnovení spojení je automaticky odešle na servery finanční správy sám.
Jednorázová sleva na dani na EET
zpráva5. 12. 2016
Na elektronickou evidenci tržeb se váže sleva na dani ve výši 5 000 Kč. Sleva na dani činí nejvýše částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Slevu na EET lze uplatnit pouze ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník poprvé zaevidoval tržbu, kterou má podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat, a vztahuje se jen na fyzické osoby.
Odstartovala EET – systém funguje, řada restaurací zdražila
zpráva1. 12. 2016
Při dnešním ostrém startu systém EET zatím obstál. Během prvních devíti hodin odeslali restauratéři a hoteliéři na servery Finanční správy 468 tisíc účtenek. I když stravovací služby spadly od 1. 12. 2016 do nižší sazby daně, v řadě restaurací se ceny jídel zvýšily skoro o 20 procent. Do první vlny EET je zatím zapojeno podle DIČ 36 014 podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset na jaře zapojit do EET také maloobchodní a velkoobchodní firmy. A následovat je budou další obory podnikání.
Více na webu
iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Ministři se pohádali o evidenci tržeb
zpráva28. 11. 2016
Ministr financí Andrej Babiš nepřesvědčil při jednání vlády ČSSD, aby podpořila jím navržené změny u EET. Babiš chce, aby podnikatelé, kteří vydělají do 250 000 Kč ročně, mohli místo elektronické evidence tržeb platit paušální daň. A rád by také z EET vyloučil platby prováděné platební kartou prostřednictvím internetu bez osobního styku zákazníka s obchodníkem a zjednodušil tak praxi pro e-shopy. Ministr financí tedy předloží Sněmovně změny v EET jako poslanec ve formě pozměňovacího návrhu.
Více na webu
iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Další výjimka z EET – tentokrát pro drobné podnikatele
zpráva24. 11. 2016
Nejen e-shopy, ale ani drobní podnikatelé zřejmě nebudou muset evidovat své tržby. Andrej Babiš přišel s pozměňovacím návrhem k elektronické evidenci tržeb, který by měl být účinný od příštího roku. Pokud si drobní podnikatelé zažádají o paušální daň, vyhnou se tak EET. Týkat by se to mělo fyzických osob s obratem do 250 000 Kč ročně (o této hranici se bude ještě jednat). Jenže podnikatelé v pohostinství a ubytování, kteří se do EET musí zapojit už v první fázi, mají smůlu. Budou muset v prosinci začít evidovat a teprve až v příštím roce případně zažádat o paušální daň a zažádat si takto o výjimku z evidence.
E-shopů se EET nejspíš týkat vůbec nebude
zpráva23. 11. 2016
Až dosud byly e-shopy víceméně smířené s tím, že budou muset evidovat tržby spojené s některými platebními metodami. Nyní to vypadá, že se na ně EET pravděpodobně nebude vůbec vztahovat. Ministr financí Andrej Babiš uvedl, že počet platebních metod, které e-shopy využívají, je příliš složitý, a tak je nové povinnosti raději úplně zbaví.
Více na webu
Info.cz / Foto: Fotolia
Odvrátit start EET se nepodařilo
zpráva11. 11. 2016
Pokus posunout start elektronické evidence tržeb se pravicovým opozičním stranám nezdařil. Opozice (ODS a TOP 09) požádala o mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž chtěla prosadit odklad projektu o dva roky, tedy až na začátek roku 2019, a to pro všechny. Jejich pokus na poslední chvíli však nevyšel. Program schůze totiž nebyl schválen. Pro bylo jen 49 ze 114 přítomných, z ODS, TOP 09 a KSČM, což nestačilo.
Jaké údaje o provozovnách musíte zadat do systému?
zpráva9. 11. 2016
Pokud se vás týká elektronická evidence tržeb, musíte v rámci aplikace EET vyplnit údaje o svých provozovnách. A je nutné tak učinit ještě před získáním certifikátu. Údaji o provozovnách se rozumí také údaje o internetových stránkách, na kterých nabízíte zboží nebo služby. V případě, že dojde ke změně údajů o provozovnách, jste povinni tuto změnu oznámit správci daně do 15 dnů ode dne, kdy změna nastala. Nejpozději však před uskutečněním první evidované tržby v provozovně, které se změna týká.
Vyzkoušejte si EET v pilotním provozu
zpráva8. 11. 2016
Minulý týden byl spuštěn pilotní provoz EET, díky kterému si můžete vyzkoušet, zda je vaše provozovna připravena na bezproblémový náběh evidence tržeb. EET se od prosince bude týkat asi 40 000 subjektů ve stravovacích službách a hotelnictví. EET „nanečisto“ si můžete vyzkoušet také ve svém programu POHODA.
Začal zkušební provoz EET
zpráva2. 11. 2016
Majitelé restaurací, ubytovacích zařízení a hostinští si mohou od 1. listopadu vyzkoušet, jak funguje jejich pokladna k evidenci tržeb a jak komunikuje s místem, kde se údaje o tržbách sbírají. Zkušební provoz se v ničem neliší od ostrého režimu.
Jaké jsou nejčastější omyly ohledně EET?
zpráva17. 10. 2016
Do ostrého startu elektronické evidence tržeb zbývá zhruba třicet pracovních dnů. Z 60 000 podnikatelů z oblasti stravování a ubytování, kterých se EET bude týkat již od 1. 12. 2016, se zatím registrovala sotva šestina. Pro koho je určen zjednodušený režim? Mohou podnikatelé dostat pokutu již v testovacím provozu?
Více na webu
iDNES.cz / Foto: Shutterstock
Evidovat tržby budou od prosince i některé školní jídelny
zpráva7. 10. 2016
Pokud prodáváte „jídlo s sebou“, můžete si zatím oddechnout. Jestliže je jídlo zabalené do obalu, tašky či ubrousku, nejedná se o stravovací službu, ale o dodání zboží a evidovat tržby bude třeba až od 1. 3. 2018. Na EET si však budou muset od prosince dát pozor některé školní jídelny, zejména ty soukromé. Od elektronické evidence bude sice osvobozen prodej obědů žákům a učitelům, nikoliv však prodej obědů dalším strávníkům (např. důchodcům nebo lidem na rodičovské dovolené).
Celou slevu na dani 5 000 Kč neuplatní každý podnikatel
zpráva3. 10. 2016
Pětitisícovou slevu na dani na evidenci tržeb bude možné uplatnit pouze jednou, a to za rok, kdy podnikatel zaevidoval první tržbu. Sleva může činit maximálně částku ve výši kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Může tedy dosáhnout i nižší částky než 5 000 Kč. Slevu navíc mohou uplatnit pouze fyzické osoby.
článek1. 9. 2016
Od 1. září 2016 je možné požádat o autentizační údaje, pomocí kterých se přihlásíte do webové aplikace Elektronická evidence tržeb. Od 1. listopadu si pak můžete vyzkoušet funkčnost pokladního zařízení i s certifikátem nanečisto. Jak ale autentizační údaje získat a co dalšího samotné evidenci tržeb předchází? S tím vám pomůže stručný průvodce.
Stánkaři budou mít hezčí Vánoce – zatím nebudou muset evidovat tržby
zpráva30. 8. 2016
Ministerstvo financí a finanční správa upřesnily některé nejasnosti kolem evidence tržeb. Například stánky s občerstvením na adventních trzích či prodej z okna nebudou ve většině případů podléhat EET hned od prosince 2016. Pokud totiž prodej stravy ve stánku neprovází příslušný servis (prostor pro posezení či obsluha), jedná se o dodání zboží, nikoliv o stravovací službu. To se týká také například dodání pizzy. Pod EET tak spadnou stánky s občerstvením až od března 2017.
Spropitné pro číšníka nebude podléhat EET
zpráva19. 8. 2016
Elektronické evidenci tržeb nebude podléhat spropitné, které si ponechá barman nebo číšník, zaměstnanců se totiž EET netýká. Pokud však spropitné připadne částečně nebo dokonce celé majiteli restaurace, pak se evidovat musí. Podnikatelé v oblasti stravování a ubytování spadají do první fáze EET, proto se jich bude týkat od 1. prosince 2016.
Více na webu
E15.cz / Foto: Fotolia
článek17. 8. 2016
Andrej Babiš se svými argumenty vždy opíral o chorvatský model elektronické evidence tržeb. Jak se ale změnily výnos DPH a míra nezaměstnanosti po zavedení EET v Chorvatsku? I v České republice je největší obavou drobných podnikatelů a živnostníků právě zánik činnosti, proto je na místě zhodnotit zrovna tyto ukazatele.
článek16. 8. 2016
Elektronická evidence tržeb je velmi kontroverzní téma, proto nás zajímá, co si o ní myslí jiní. Přinášíme vám tak už druhou várku názorů zástupců odborné veřejnosti, kteří se k tomuto tématu vyjádřili v médiích.
EET možná už letos postihne i některé kadeřnice a kosmetičky
zpráva15. 8. 2016
Pokud kadeřnice a kosmetičky prodávají svým klientům kávu či různé občerstvení, zákon se na ně má vztahovat už od prosince letošního roku – stejně jako na hotely a restaurace. Prodávají-li pouze vlasové nebo pleťové přípravky, začnou evidovat tržby až od března 2017. Asociace malých a středních podniků a živnostníků se snaží přesvědčit ministerstvo financí, aby těmto provozovnám udělilo výjimku.
Více na webu
E15.cz / Foto: Fotolia
Máte dotaz ohledně EET? Zavolejte na infolinku
zpráva11. 8. 2016
Od začátku srpna funguje infolinka k elektronické evidenci tržeb, kterou zřídila finanční správa pro dotazy podnikatelů i veřejnosti. Je dostupná v pracovních dnech od 9:00 do 17:00 hodin na telefonním čísle 225 092 392. EET by se měla spustit od prosince letošního roku. Podle ministerstva financí není důvod, aby se zdržovala.
Babiš výjimky z EET nechce, v ostatních zemích je ale mají
zpráva10. 8. 2016
Opozice a vládní lidovci navrhují, aby v EET platily výjimky například pro drobné podnikatele nebo aby ji nemusely řešit určité podnikatelské segmenty. Ministr financí Andrej Babiš však o tom nechce ani slyšet. Přitom v ostatních zemích, kterými se ministerstvo při tvorbě nového zákona inspirovalo, nejmenší podnikatele od EET osvobozují.
Seznámení se zákonem o EET
zpráva18. 7. 2016
Orientovat se v zákonech není vždy snadné, proto by vás mohl zajímat článek na Portálu POHODA, který vás seznámí se zákonem o EET. Dozvíte se například, konkrétně jakých subjektů se bude nová povinnost týkat a kdo všechno spadá do 4. fáze (jaká vybraná řemesla a výrobní činnosti). Také že u EET nerozhoduje, zda je subjekt plátce či neplátce DPH. V článku dále naleznete přehled tržeb, které se evidovat musí a které nikoliv, a dočtete se o informační povinnosti poplatníka nebo třeba o tom, že povinnost evidovat tržbu je možné přenést na jiného poplatníka.
článek13. 7. 2016
Soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka se kriticky vyjádřil k elektronické evidenci tržeb i kontrolnímu hlášení k DPH. V rozhovoru pro portál Česká justice komentuje reálný dopad obou zákonů i fakt, že omezí soukromí a informační autonomii jednotlivce.
článek30. 6. 2016
E-shopy, které doručí zboží na dobírku, nebudou podléhat EET, pokud jim přepravní firma převede hotovost od zákazníka na účet. V určitých situacích bude také možné požadované údaje o tržbách přijatých v době poruchy zařízení zaslat jednou částkou.
Změna zákonů v souvislosti se zavedením EET
zpráva23. 6. 2016
S přijetím zákona o evidenci tržeb se změní také některé další zákony. Jedná se o zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty a zákon o správních poplatcích. V článku na Portálu POHODA se dozvíte, jaké konkrétní změny s tím souvisí a co od nich můžete čekat.
článek20. 6. 2016
EET rozdmýchává mnoho diskuzí, názory na ni jsou však často dost odlišné. Podle některých zajistí spravedlnost, pro jiné je dalším krokem k většímu dozoru a kontrole. Pojďme se společně podívat, co si o elektronické evidenci tržeb myslí odborná veřejnost.
článek20. 6. 2016
Opozice podala na EET ústavní stížnost a podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše by mohla uspět. Podle něj totiž došlo k porušení zákona o jednacím řádu a tím mohla být omezena práva poslanců.
4 velké návrhy na změnu zákona
zpráva10. 6. 2016
Evidence tržeb ještě nezačala fungovat v praxi a předloženy byly již čtyři velké změny. Jde o výjimku pro farmářské trhy, pro drobné podnikatele (plátce DPH) s příjmy do 1 000 000 Kč, pro podnikatele s obraty nižšími než 10 000 000 Kč a o spuštění účtenkové loterie od března 2017. Jestli ale tyto návrhy mají šanci projít legislativním procesem, zůstává zatím otázkou.
Pokusů zmírnit dopady elektronické evidence tržeb přibývá
zpráva9. 6. 2016
Půl roku před začátkem EET se zákon pokoušejí změnit sami jeho spolutvůrci. Vládní lidovci navrhují, aby se evidence nevztahovala na drobné podnikatele, kteří si živností jen přivydělávají k zaměstnání, důchodu nebo mateřské dovolené. Navrhovaný systém by se týkal živnostníků, kteří neplatí zálohy na zdravotní a sociální pojištění a nevydělají si živností víc než 20 % průměrné mzdy (5 401 Kč měsíčně).
EET se možná znovu posune
zpráva6. 6. 2016
Zavádění EET v prosinci by zkomplikovalo situaci stánkařům na adventních trzích, Hospodářská komora proto požaduje odložení alespoň o měsíc. Politici i ministr financí Andrej Babiš o návrhu uvažují, ale úředníci jsou proti, zákon by se neměl neustále upravovat. Prodejci by však posunutí velmi uvítali.
Oznamovací a informační povinnosti podnikatelů
zpráva18. 5. 2016
Podnikatelé, které čeká od 1. 12. 2016 povinnost evidovat tržby, tedy poskytovatelé stravovacích a ubytovacích služeb, by kromě technické přípravy neměli podcenit ani oznamovací a informační povinnosti. Podnikatelé totiž musí správci daně oznámit všechny provozovny, v nichž přijímají evidované tržby, včetně internetových stránek, prostřednictvím kterých evidované tržby rovněž přijímají. Informační povinnost mají naopak vůči zákazníkům, které musí informovat o tom, že provádí evidované tržby. Tuto povinnost splní oznámením, které je dostatečně viditelné a čitelné.
Příprava před začátkem evidování tržeb
zpráva27. 4. 2016
Jaké kroky je potřeba ve vztahu k daňové správě udělat, aby dotčení podnikatelé mohli začít evidovat první tržby, se můžete dočíst v článku na Portálu POHODA.
EET by se nemusela týkat farmářských trhů
zpráva27. 4. 2016
Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o evidenci tržeb, která by z povinnosti vést elektronickou evidenci tržeb (EET) vyjmula farmářské trhy. Otázkou však je, zda novelu podpoří Ministerstvo financí, které již dříve uvedlo, že farmáři se nemají čeho obávat a že není důvod, proč by se jich EET neměla týkat. Náklady na vybavení si totiž mohou díky jednorázové slevě ve výši 5 000 Kč odečíst z daní. Podle Asociace farmářských tržišť by však EET omezila nabídku tradičních českých potravin na farmářských trzích.
článek25. 4. 2016
Duben je nabitý událostmi – poslanci podali ústavní stížnost, uskutečnila se debata MFČR s jihlavskými podnikateli nebo se řeší dodavatel IT systému na e-tržby. Kromě toho ministr Babiš zvažuje, že by si podnikatelé mohli znovu uplatnit některé slevy na dani. Připravili jsme pro vás článek se stručným přehledem toho nejdůležitějšího.
Zveřejnění ve Sbírce zákonů
zpráva14. 4. 2016
Včera 13. dubna ve Sbírce zákonů vyšel zákon o evidenci tržeb i doprovodný zákon. Na základě toho se snižuje DPH v oblasti stravovacích služeb na 15 % (s výjimkou alkoholických nápojů) a zavádí se jednorázová sleva na dani. Oba zákony začnou platit od května 2016 a 1. vlna bude mít povinnost evidovat tržby elektronicky od 1. prosince 2016.
Redakce / Foto: Fotolia
E-tržby začnou v prosinci
zpráva1. 4. 2016
Finanční správa ČR předpokládá, že zákon o evidenci tržeb se ve Sbírce zveřejní už na začátku dubna. Publikování v dubnu potvrdilo také Ministerstvo vnitra ČR. Nová povinnost se jednotlivých vln dotkne v následujících termínech:
- stravovací a ubytovací služby – 1. prosince 2016
- maloobchod a velkoobchod – 1. března 2017
- další činnosti (např. svobodná povolání, zemědělství, doprava) – 1. března 2018
- vybraná řemesla a výrobní činnosti – 1. června 2018
Prezident podepsal zákony zavádějící EET
zpráva31. 3. 2016
Pokud by se zákony zveřejnily ve Sbírce ještě dnes, 1. vlna podnikatelů by začala tržby evidovat už od listopadu 2016. V únoru 2017 by se systém vztahoval také na maloobchod a velkoobchod, v únoru 2018 na další činnosti a v květnu 2018 by se do systému začlenili řemeslníci. Jestliže se zákony zveřejní v dubnu, všechny termíny se posunou o měsíc.
Součástí podepsaných zákonů je také jednorázová sleva na dani i novela zákona o dani z přidané hodnoty, která by měla podpořit stravovací služby. Pro ty se totiž sníží DPH z 21 % na 15 % (kromě alkoholických nápojů).
Redakce / Foto: Fotolia
IT systém pro e-tržby bez veřejné soutěže?
zpráva30. 3. 2016
Generální finanční ředitelství tlačí čas, proto nechce na IT systém vypsat veřejnou zakázku. Vypsání a vyhodnocení totiž podle právničky Žilkové trvá často víc než půl roku a ministr Babiš nesouhlasí s dalším případným posunem EET.
Finanční ředitelství chce dát zakázku firmě IBM, která se dlouhodobě stará o stávající daňový systém. Ten by pouze přizpůsobila elektronické evidenci tržeb, což by prý výrazně ušetřilo jak čas, tak i peníze. Experti, včetně poradního sboru Rady vlády pro informační společnost, jsou však zásadně proti. Porušil by se tím totiž zakázkový zákon. Celou tuto záležitost bude posuzovat samotná Rada vlády pro informační společnost, která o výsledku rozhodne.
článek18. 3. 2016
Senát schválil návrh na jednorázovou slevu na dani i návrh na snížení DPH v oblasti stravování. DPH by mělo být pouze 15 %, s výjimkou alkoholických nápojů. Obě tyto změny mají začít platit od účinnosti zákona o evidenci tržeb. Návrh zákona ještě čeká na podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů. Od toho okamžiku se pak rozběhnou přípravné činnosti.
Senátoři jsou pro elektronickou evidenci tržeb
zpráva 16. 3. 2016
Zákon o evidenci tržeb dnes odsouhlasilo 43 senátorů ze 72 přítomných, jen dvacet jich bylo proti. Objevila se i kritika schvalování e-tržeb v dolní komoře, kde se jednání poslanců změnilo spíše v souboj. Podle slov senátora Jana Veleby to ovlivnilo kvalitu celého zákona.
Senát bude na řadě v půli března
zpráva24. 2. 2016
Ve středu 16. března 2016 projednají zákon o evidenci tržeb senátoři. Pokud se nerozhodnou do 30 dnů, zamíří zákon jako přijatý rovnou k prezidentovi. V horní komoře Parlamentu je ale k prosazení dost hlasů a ODS už neplánuje opakovat masivní obstrukce, jakých jsme byli svědky při jednáních Poslanecké sněmovny.
E-tržby dostaly zelenou
zpráva10. 2. 2016
Zákon o evidenci tržeb schválilo 105 poslanců ze 145 přítomných, opozice na protest opustila jednací sál. EET se nejprve dotkne stravovacích a ubytovacích služeb, pravděpodobně už od začátku listopadu. Další vlnou bude maloobchod a velkoobchod, ve 3. vlně postihne další podnikatele a nakonec řemeslníky. E-tržby bude doprovázet také jednorázová sleva na dani a 15% DPH u stravovacích služeb
Elektronická evidence tržeb už od listopadu?
zpráva8. 2. 2016
Pokud se zákon o evidenci tržeb zveřejní v březnu, prvních podnikatelů by se e-tržby dotkly už 1. listopadu 2016. Záleží však, jak rychle a jestli vůbec projde celým legislativním procesem. Jestliže poslanci 10. 2. 2016 schválí návrh zákona, postoupí do senátu. Tam může být projednáván maximálně 30 dní. Následně zamíří k prezidentovi, který má na rozhodnutí 15 dní. Projde-li návrh všemi těmito stupni, má Ministerstvo vnitra 30 dní na vyhlášení přijatého zákona ve Sbírce. V takovém případě bude zákon platný nejdéle na konci dubna a účinný od 1. prosince 2016. Pravděpodobně však vyjde dřív.
Blíží se hlasování o EET
zpráva2. 2. 2016
O elektronické evidenci tržeb se bude hlasovat 10. února 2016, opozice však hrozí ústavní stížností. Nesouhlasí se způsobem, jakým vládní koalice ukončila páteční třetí čtení, kdy stanovila pevný termín hlasování. Vzhledem k rozložení sil v Poslanecké sněmovně se e-tržby pravděpodobně schválí. Opozice však bude podnikat patřičné kroky i nadále.
Třetí čtení nebere konce
zpráva29. 1. 2016
Dnes pokračuje třetí čtení zákona o evidenci tržeb, konečného rozhodnutí se však pravděpodobně nedočkáme. Do debaty se totiž řádně přihlásilo 25 poslanců, navíc díky přednostnímu právu budou moci někteří mluvit bez omezení. Hlasování se nejspíš opět oddálí.
Vývoj e-tržeb a registrační pokladny
zpráva8. 1. 2016
Pokud si pořád nejste jistí, jak je to s elektronickou evidencí tržeb a registračními pokladnami, mohl by se vám hodit přehled toho nejdůležitějšího.
Kvůli EET se svolá mimořádná schůze
zpráva7. 12. 2015
V pátek 11. prosince 2015 se bude zákon o evidenci tržeb projednávat na mimořádné schůzi. Tu svolala místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Jermanová. Od řádné schůze se tato liší tím, že poslanci budou hlasovat pouze o navrženém programu a nebudou ho už moci upravovat. Právě úpravy totiž byly hlavním důvodem, proč se na řádné schůzi evidence tržeb nevyřešila.
Další odklad elektronické evidence tržeb
zpráva23. 11. 2015
Není reálné, aby zákon o evidenci tržeb prošel celým legislativním procesem do konce roku 2015, proto se pravděpodobně e-tržby znovu odloží. V současné době se čeká na třetí čtení v Poslanecké sněmovně. Poté bude návrh projednávat Senát a celý proces zakončí prezident.
EET pro všechny? Od roku 2018
zpráva10. 11. 2015
Podle náměstkyně ministra financí Simony Hornochové bude systém e-tržeb od roku 2018 povinný pro všechny podnikatele, kteří přijímají tržby v hotovosti. I nadále se počítá s jeho postupným zaváděním a účinností zákona od srpna 2016. Náměstkyně také odmítá obavy podnikatelů z rychlosti internetového připojení.
Systém e-tržeb dostihne i drobné živnostníky
zpráva14. 10. 2015
Koalice rozhodla, že drobní živnostníci začnou elektronicky evidovat tržby 25 měsíců od platnosti zákona. A to i přesto, že původním plánem bylo nejdřív analyzovat systém u prvních dvou vln (stravovací a ubytovací služby, maloobchod a velkoobchod) a až poté ho rozšířit na další subjekty.
Zákon o evidenci tržeb prošel druhým čtením
zpráva8. 10. 2015
Poslanci propustili zákon o evidenci tržeb do třetího čtení, každopádně pokusy opozice o jeho zablokování pokračují. Nepříznivci e-tržeb argumentují hlavně tím, že se Andrej Babiš inspiruje Chorvatskem, zatímco státy bližší Česku podobný systém nezavádějí.
Příprava elektronické evidence tržeb je zastavena
zpráva13. 9. 2015
Ministerstvo financí pozastavilo zavádění e-tržeb a čeká na vyjádření Poslanecké sněmovny. Ta musí podle slov premiéra Bohuslava Sobotky nejdřív schválit zákon o evidenci tržeb, jinak není možné vypisovat soutěže.
Pravděpodobná účinnost zákona až od poloviny roku 2016
zpráva28. 8. 2015
Ministerstvo financí se rozhodlo prodloužit dobu mezi platností a účinností zákona na sedm měsíců. Dosud se počítalo s tříměsíční legisvakanční lhůtou, proti které se však stavěli opoziční politici i samotní podnikatelé. Tento návrh již schválila koaliční rada vlády.
Zákon o evidenci tržeb postupuje do druhého čtení
zpráva10. 7. 2015
Poslanci podpořili elektronickou evidenci tržeb, která tak prošla prvním čtením. Opozice neuspěla ani se svým návrhem vrátit zákon vládě k dopracování. Lidovci však chtějí ochránit nejmenší živnostníky a podnikatele, proto navrhují možnost dočasné výjimky.
Posune se termín zavedení EET?
zpráva22. 6. 2015
Oficiálním datem spuštění e-tržeb je aktuálně 15. únor 2016. Samotní podnikatelé však tvrdí, že tři měsíce tzv. legisvakance (období mezi okamžikem platnosti a účinnosti právní normy) jsou příliš krátká doba. Mají obavy, že se nestihnou nové povinnosti včas přizpůsobit. Jak na jimi navrhovaný pozdější termín reaguje náměstkyně ministra financí Simona Hornochová?
Klady a zápory online evidence tržeb
zpráva4. 6. 2015
Rovnější konkurenční podmínky, nebo trest pro poctivé podnikatele? Zda EET podnikatelské sféře opravdu prospěje, ukáže až praxe. Ministr financí Andrej Babiš však do ní vkládá velké naděje. Přečtěte si, jaký názor mají prezident Komory daňových poradců Martin Tuček a předseda Strany soukromníků Petr Bajer.
Vláda podpořila zákon o evidenci tržeb i snížení DPH
zpráva3. 6. 2015
Kromě zákona o evidenci tržeb vláda schválila také snížení DPH z 21 % na 15 % u stravovacích služeb (kromě alkoholických nápojů). Dále souhlasila s novou jednorázovou slevou na dani 5 000 Kč. Tu by si mohli uplatnit všichni poplatníci daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby podle zákona o evidenci tržeb.
Elektronická evidence tržeb od roku 2016
zpráva16. 4. 2015
Elektronická evidence tržeb by se měla v první vlně týkat ubytovacích a stravovacích služeb, velkoobchodu a maloobchodu. Povinnost převzít účtenku zákazníci mít nebudou.