Jak e-tržby hodnotí jiní – 2. díl

redakce
16. 8. 2016, aktualizováno 1. 11. 2016
Nazory na EET
FOTO: Fotolia

Elektronická evidence tržeb je velmi kontroverzní téma, proto nás zajímá, co si o ní myslí jiní. Přinášíme vám tak už druhou várku názorů zástupců odborné veřejnosti, kteří se k tomuto tématu vyjádřili v médiích.

Petr Mach

ekonom a poslanec Evropského parlamentu

Elektronická evidence bude drahá a mnoho živnostníků kvůli ní skončí. Tak ve stručnosti hodnotí nově zaváděný zákon europoslanec Petr Mach, svůj negativní postoj následně dokládá konkrétními čísly. Podle jeho slov Ministerstvo financí dokonce vůbec nebere v potaz, že by zavedení EET mohlo mít existenční dopad na část malých podnikatelů. Na jednu stranu se tak může vybrat více peněz na daních, na stranu druhou zase vyplatit více na sociálních dávkách. To je jedno z mnoha tvrzení, o která se Petr Mach při kritice EET opírá.

Zdroj: iDNES.cz

NE EET – Občanské liberální hnutí

stránka komunitní organizace na sociální síti Facebook

EET je často probírané téma také na sociálních sítích. Například na Facebooku založilo Občanské liberální hnutí diskusní stránku nazvanou NE EET, která slouží především pro vyjádření názorů samotných občanů. Jedním z podnětů, proč to vůbec vzniklo, je právě názorová nejednotnost velké skupiny občanů a politické reprezentace země. Jak už z názvu NE EET samo vyplývá, uživatelé stránky kritikou příliš nešetří.

Zdroj: Facebook.com

Vladimír Dlouhý

ekonom a prezident Hospodářské komory ČR

Vladimír Dlouhý, v České republice velmi respektovaný ekonom, apeluje především na nízkou míru informovanosti českých podnikatelů. Podle jeho mínění musí systém pro evidenci tržeb fungovat již od prvního dne bezchybně, rozhodně nesmí být „šitý horkou jehlou“. I z toho důvodu na půdě Hospodářské komory sám vyzval vládu, aby novou povinnost ještě odložila a neohrozila tak advent.

Zdroj: Vdlouhy.cz

Luděk Rašek

open positive IT architekt

Není pochyb o tom, že by systém evidence tržeb měl být pro uživatele co nejjednodušší. K tomuto tématu se vyjadřuje mnoho odborníků, a tak se na zoubek technické části EET podíval také IT architekt Luděk Rašek. Ten kritizuje investici Finanční správy do systému, jenž začal zastarávat už zhruba před deseti lety, a samotné využití certifikátů pokládá z hlediska logiky věci za absurdní. Podle jeho názoru celý koncept navržený Finanční správou ztěžuje práci jak samotným podnikatelům, tak programátorům, kteří navrhují pokladní systémy pro EET v praxi.

Zdroj: Podnikatel.cz, Lupa.cz

Boleslav Buzek

zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET

Žádný potenciál, krok směrem do budoucnosti, kde budou všechny informace on-line a podniky se zbaví papírování, v elektronické evidenci Boleslav Buzek, podnikatel a zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET, nevidí. „Co to je EET? To je plošná represe, která není zaměřená na podvodníky, ale na poctivou většinu. Vyvolá to nechuť k podnikání. Počítejme, že deset až dvacet procent podnikatelů to zabalí,“ tvrdí Buzek. Při svých odhadech vychází z pozorování Chorvatska, kde z letovisek zmizeli trhovci nebo starší prodejci, kteří mentálně EET nezvládli, a mimo letoviska přestalo fungovat padesát procent služeb.

Zdroj: Seznam.cz

Ing. Radek Bílý

daňový poradce

Nejenže se daně budou nadále vybírat i bez elektronické evidence tržeb, tento systém a jeho samotné zavedení zatíží podnikatele a počítačové systémy. Celý proces bude ve výsledku víc náročný než přínosný. Celkové náklady spojené s pouhým vybudováním elektronické evidence tržeb se odhadují na více než 300 milionů Kč. Připočtěme k tomu náklady za nově přijaté zaměstnance a finanční úředníky a jsme minimálně opět na nule. Selský rozum nám říká, že když se chystáme zavést nějakou novotu, podíváme se nejprve k sousedům, kteří ji už mají. Chorvatsko EET spustilo v lednu 2013 a výběr daní se nezvýšil.

Zdroj: Daně Bílý

Jakub Černý

Svobodné fórum

Babišovo ministerstvo stále otálí s opravou zásadních chyb a nesmyslů v zákoně o evidenci tržeb. Odborné připomínky přehlíží. Nezbude nám tedy, než si na všechny absurdity kolem „online pokladen“ zvyknout a postupně se s nimi seznámit. Dávejte velký pozor, protože ve skutečnosti budou podnikatelé muset posílat na „Babišovu“ centrálu často úplně jiné své údaje, než nám tvrdí ministr Babiš a jeho lidé.

Zdroj: Svobodné fórum

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY