Podrobnosti ústavní stížnosti

redakce
20. 6. 2016
Papírování
FOTO: Fotolia

Opozice podala na EET ústavní stížnost a podle odborníka na ústavní právo Vladimíra Balaše by mohla uspět. Podle něj totiž došlo k porušení zákona o jednacím řádu a tím mohla být omezena práva poslanců.

Vlastní proces přijímání zákona už někteří poslanci napadli v dubnu prostřednictvím individuálních ústavních stížností. Ústavní soud je však odmítl s vysvětlením, že neměli k podání oprávnění.

Opozice, ODS a TOP 09, se však nevzdává a podává další ústavní stížnost, pro jejíž odeslání je potřeba podpis 41 poslanců. Cílem je buď zákon o evidenci tržeb úplně zrušit, nebo alespoň odstranit některé jeho pasáže. Poslanci v ní upozorňují na pět zásadních problémů:

  • Nepřiměřený postup vůči malým poplatníkům daně z příjmů s dopadem na narušení práva na podnikání (hlavně dopad zákona ve srovnání s velkými subjekty)
  • Zatížení daňového poplatníka dalšími náklady (EET není jedinou zátěží, spolu s kontrolním hlášením nebo zákonem o DPH totiž tvoří nezanedbatelnou položku)
  • Narušení ochrany soukromí, které je garantováno Ústavou a Listinou základních práv a svobod (poplatníci daně z příjmů totiž budou muset sdělovat důvěrné informace)
  • Bezbřehé a neústavní zmocnění vlády pro výjimky z evidence tržeb (vláda bude moci stanovit a rušit výjimky pro určitá podnikání)
  • Absence podpisu předsedy poslanecké sněmovny pod zákonem o EET (zákon podepsala místopředsedkyně Jermanová)

Zdroj: E15.cz

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY