Zjednodušený režim
Zjednodušený režim se smí ze zákona využívat například u příjmů z prodeje zboží a služeb na palubách dopravních prostředků při pravidelné hromadné přepravě. Dále se v tomto režimu evidují také tržby, jejichž evidování v běžném režimu by znemožnilo nebo zásadně ztížilo plynulý a hospodárný výkon činnosti, ze které tyto tržby plynou. O tom, zda by podnikateli běžný režim zásadně ztížil výkon činnosti, rozhoduje na základě žádosti finanční úřad. A jak zjednodušený režim funguje? Poplatník musí zaslat datovou zprávou údaje o tržbě správci daně nejpozději do 5 dnů od uskutečnění tržby a místo fiskálního identifikačního kódu musí na účtence uvést podpisový kód poplatníka (PKP).
Zvláštní (offline) režim
Od 1. 2. 2020 mohou někteří podnikatelé požádat o zvláštní, tzv. offline režim evidence tržeb, který bude možné využít od 1. 5. 2020. Ve zvláštním režimu budou moci podnikatelé namísto klasické EET vydávat účtenky z předtištěného bloku, který obdrží přímo na finančním úřadu. Dále budou také muset uchovávat stejnopis vystavených účtenek, a to až do uplynutí lhůty pro stanovení daně z příjmů. Údaje o výši tržeb a počtu vydaných a případně stornovaných účtenek za každý den pak bude potřeba zaznamenat do speciálního formuláře „Oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu“, který se bude každé čtvrtletí zasílat správci daně.
Aby mohl podnikatel o offline režim požádat, musí ale splnit několik podmínek. Jestliže nejde o poplatníka daně z příjmů právnických osob, který je poskytovatelem zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění a přijímá za jejich poskytování úhrady od zdravotní pojišťovny, musí jít o fyzickou osobu, která:
- není plátce daně z přidané hodnoty a
- neprovozuje podnikatelskou činnost s více než 2 zaměstnanci, ledaže je další zaměstnanec zaměstnán pouze z důvodu a po dobu trvání překážky v práci na straně zaměstnance nebo čerpání dovolené zaměstnancem, a
- jeho výše příjmů z evidovaných tržeb nepřesahuje za čtyři bezprostředně předcházející kalendářní čtvrtletí 600 000 Kč a předpokládaná výše těchto příjmů ve dvanácti bezprostředně následujících kalendářních měsících nepřesahuje 600 000 Kč.